تور زمینی شیراز یزد

تور زمینی شیراز یزد

تور زمینی شیراز یزد

تور زمینی شیراز یزد با توحه به زیبایی های بی نظیر این شهر تاریخی تفریحی یعنی یزد زیبا در فصول مختلف از سراسر دنیا گردشگران قراوانی را به خود اختصاص می دهد. شما نیز این فرصت ایده ال برای گردش در این شهر زیبا را از دست ندهید و در ادامه نیز با ما همراه بوده و از دیگر مطالب سایت نیز دیدن کنید.

تور زمینی شیراز به یزد

 

یزد، دیار باد گیرها، شهری به قدمت تاریخ

به شهر باد گیر ها خوش آمدید. یزد، شهری نهفته در دل کویر و صاحب قدمتی به سان تاریخ همه سرزمینمان، ایران زمین. شهری که از حال و هوای کوچه پس کوچه های پیچ در پیچ آن، عطر دل نواز خشت و گل به مشام می رسد و از بازار ها، محله ها، خانه ها، باد گیر های قدیمی و میدان های آن، قطره قطره، تاریخ، فرهنگ و هنری اصیل می ریزد.

یزد، با این همه زیبایی شیرین و اصالت دیرین، همواره به عنوان یکی از گردش پذیر ترین مقاصد توریست های داخل و خارج از کشور معروف بوده است. وارد یزد که می شوید، بنا های تاریخی آن، با نظم، صفایی دلنشین  و آرامشی وصف ناپذیر درهم تنیده  شده است. جالب است بدانید که در فرهنگ لغت فارسی، کلمه  یزد به معنای مقدس و پاک است. در این دیار مقدس و کهن، خاطره هر دقیقه سفرتان را به شهر معروف به باد گیرها، دارالعباده، شهر آفتاب و آتش، شهر شیرینی، شهر قنات و شهر دوچرخه غنیمت شمرده و  تا ابد به یاد خواهید سپرد.

در این سفر نیز با ما همراه باشید تا با قدم زدن در دل تاریخ بی نظیر این شهر، جان و دلی دوباره گیریم.

 

تور زمینی شیراز یزد

چرا تور یزد؟

یزد به عنوان یکی از هفت کلان شهر برتر ایران و نیز به لحاظ دارا بودن آثار تاریخی و پر قدمت و منحصر به فرد، دومین شهر جهان شناخته شده است. اهمیت وجود بنا های تاریخی این شهر به گونه ای است که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، در سال ۱۳۸۴، بافت تاریخی آن را به ثبت آثار ملی رساند. این شهر هم چنین به دلیل دارا بودن معماری بسیار متبحرانه زمان های پیشین و بافت سنتی بی نظیرش، در سال ۱۳۹۶، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

گفتنی است که در میان شهر های ایران، یزد به عنوان نخستین شهر ثبت شده و نیز بیست و دومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو شناخته شده است. ۷۷ محله تاریخی این شهر، به ویژه محله های فهادان و شیخداد، با فضایی آکنده از سنت و قدمت، از دیر باز به عنوان معروف ترین و پر طرفدار ترین محله های قدیمی یزد به شمار می رفته اند. یزد هم چنین، به لحاظ دارا بودن نظم و پاکیزگی فضای شهر و هم چنین آرامش مردمان شیرین لهجه آن، زبانزد خاص و عام است. مهم تر از همه، این شهر در زمینه پزشکی، و دارا بودن پزشکان متخصص و متبحر به ویژه در درمان نازایی و ناباروری به عنوان یکی از قطب های پزشکی کشور نیز شناخته شده است.

 

 

جغرافیا، اقلیم، آب و هوا و جمعیت یزد

شهرستان یزد، مرکز استان یزد،  در بخش مرکزی فلات ایران، ما بین کوه های خرانق و شیر کوه، و در۱۲۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است که از جانب شمال به شهرستان های اردکان و میبد، از سمت جنوب به ابرکوه، تفت و مهریز، از جانب غرب به اصفهان و از سمت شرق به بافق منتهی می شود. مساحت این شهر تقریبا ۱۱۰ کیلومتر مربع می باشد. جالب است بدانید که یزد، به لحاظ مختصات جغرافیایی، دقیقا در نقطه مرکزی ایران واقع شده است. در خصوص آب و هوای این شهرستان باید خاطر نشان ساخت  که یزد به دلیل  واقع شدن در بخش مرکزی فلات ایران،  نزدیکی با کویرو دور بودن از دریا، دارای رطوبت اندک و خشکی بسیار است.

ضمن این که زمستان های آن نیز سرد و خشک است. این ناحیه به طور کلی، به ویزه در شش ماه نخست سال، دارای نوسانات شدید درجه حرارت می باشد. از این رو، بهترین زمان برای سفر به یزد را می توان، در برهه زمانی اواخر اسفند تا اواخر فروردین و نیز اواخر شهریور تا اواخر آبان انتخاب کرد. میانگین بارندگی این شهر در سال های خشک، نزدیک به ۵۰ میلی متر و در ارتفاعات حدود ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلی متر گزارش شده است. بارندگی های فصلی نیز در این شهر به میزان ۴۰ تا ۶۰ در صد در فصل زمستان، ۲۰ تا ۴۰ در صد در بهار و ۱۰ تا ۳۰ در صد در فصل پائیز می باشد. میانگین سالانه دما نیز از حدود ۱۰ تا ۲۳ درجه سانتی ‌گراد متغیر است.

خصوصیات، آداب و آئین، دین و زبان مردم یزد

 مردم یزد در سراسر ایران، به اصالت، دینداری، مهمان نوازی و مهربانی معروفند. وارد یزد که می شوید، بافت قدیمی و بسیار روح نواز این شهر، تلفیق بسیار به جایی با نحوه رفتار، کردار و صحبت مردمان این خطه، به خصوص با آن لهجه شیرینشان دارد که همگی، آرامش عجیبی را به دل و جانتان القا می کنند. یزدی ها در به جا آوردن آداب و رسوم خاص در خصوص مراسم دینی، ملی و فرهنگی شان بسیار متعهد هستند.

از برگزاری جشن  در تمامی اعیاد مذهبی، مراسمی همچون پختن براتی (نوعی شیرینی محلی)، کلوخ اندازی (شبیه به خانه تکانی آخر سال) وکیسه دوزی (دوخت پارچه ای به نیت شفای بیمار در روز ۲۴ ماه رمضان ما بین نماز ظهر و عصر) در ماه رمضان گرفته تا جشن سده  زرتشتیان (نبرد با تاریکی و سرما که در زمستان برگزار می شود) و مراسم نخل گردانی روز عاشورا (جالب است بدانید که قدیمی ترین نخل ایران که در مراسم عزاداری امام حسین (ع) در شهر وو در مراسم عاشورا گردانده می شود، در این شهر قرار دارد) همگی نشان از اصالت دیرین فرهنگ این زاد و بوم و مردمانش دارد. دین شمار بسیاری از مردم یزد، اسلام و مذهبشان شیعه است. به علاوه مسلمانان، عده قابل توجهی از زرتشتیان و شمار اندکی از مسیحیان و کلیمیان در این شهر زندگی می کنند.

تور زمینی شیراز یزد

 

خرید و گشت و گذر در مراکز خرید و خیابان های یزد

 لذت بازار گردی و خرید را نیز در یزد می توان هم در بازار های سنتی و هم در مراکز خرید لوکس آن تجربه کرد. بازار قدیم، بازار حاجی قنبر، بازار زرگری، و بازار قیصریه از جمله بازار های سنتی هستند که علاوع بر برخورداری از جاذبه سنتی آن ها، کالا های متنوع و خوش قیمتی را می توان درشان یافت. مرکز خرید آریا، مجتمع های تجاری صدف و علاء الدین، پاساژ کویتی ها، مجتمع تجاری الماس، شهاب، الماس و شقایق را نیز می توان از دیگر گزینه های خرید در یزد بر شمرد.

 

جاذبه های گردشگری تور یزد

در گوشه و کنار یزد، می توان شاهد یکی از جاذبه های گردشگری بود که هر یک در نوع خود، کم نظیر می نماید. این جاذبه ها که عمدتا تاریخی، دارای فضایی گیرا و نوستالژیک و گواه اصالت محض شهر باد گیر ها هستند، عبارتند از:

میدان ها و لَرد های تاریخی: میدان امیر چقماق، میدان خان، میدان قلعه، میدان وقت و ساعت، لرد باجوردی، لرد فهادان، لرد تازیان، لرد مشیر، لرد خواجه خضر، لرد گودال مصلی، لرد آسیاب و لرد میر قطب.

مساجد تاریخی یزد: از جمله مسجد حامع یزد، مسجد سر ریگ، مسجد امیر چقماق، مسجد میر خضر،  مسجد ساه یحیی (قلعه کهنه)، مسجد ملا اسماعیل، مسجد بیاق خان، مسجد شاه طهماسب و مسجد اهرستان.

بازار های تاریخی یزد: بازار قیصریه، بازار خان، بازار حاجی قنبر، بازار صدری (شاهزاده فاضل)، بازار کاشی گری، بازار دروازه مهریز، بازار افشار، بازار مسگری، بازار علاقبندی، بازار نخود بریزی و بازار پنجه علی.

باغ دولت آباد (یکی از ۹ باغ ثبت شده در میراث جهانی یونسکو)، محله تاریخی شیخداد، باد گیر باغ  دولت‌ آباد، زندان اسکندر، حمام خان بافقی، موزه آب، موزه آینه، خانه لاری ها، آب انبار رستم  گیو، بناهای زرتشتیان،  بقعه دوازده امام و باغ مشیرالممالک نیز از دیگر جاذبه های دیدنی این شهر به شمار می روند.

 

زیباترین جاذبه های توریستی در نواحی نزدیک به یزد

در فواصل اندکی از مهد جاذبه های تاریخی، مکان های زیبا و دیدنی دیگری نیز به چشم می خورد. از جمله:

کوه ریگ مهریز (تپه شنی مشهور) در فاصله  ۴۵ کیلومتری شهر یزد

بافت تاریخی میبد در فاصله  ۵۵ کیلومتری شهر یزد

کویر عقدا با فضایی بکر و مسحور کننده در فاصله  ۱۰۲ کیلومتری شهر یزد (پیشنهاد می شود در صورت امکان به این کویر حتما سَری بزنید. در فضای دلنشین و آرام کویر عقدا، به ویژه، شب هنگام، آرامشی وصف ناپذیر را در تماشای ستاره ها تجربه خواهید کرد).

زیارتگاه چک چک (مکان عبادت زرتشتیان) در فاصله  ۱۰۰ کیلومتری شهر یزد

و روستای خرانق در فاصله  ۷۷ کیلومتری شهر یزد

 

سوغات و صنایع دستی یزد

در یزد می توانید با هر بودجه و هر سلیقه، یادگاری برای خود خریداری کرده و نیز ره آوردی برای دوستان  و خویشاوندانتان به ارمغان ببرید. سوغاتی های این دیار پر گُهر شامل شیرینی های اصیل و صنایع دستی  یزد می شود. آوازه شیرینی های خوشمزه و خوش آب و رنگ یزدی، آن چنان در سراسر ایران پیچیده است که همان گونه که پیش از این نیز ذکر شد، این شهر را شهر شیرینی نیز نامیده اند.

طعم به یاد ماندنی شیرینی هایی هم چون قطاب، باقلوا، جاجی بادام، نان برنجی، کیک یزدی و لوز نارگیل، و حلوای ارده و شکری یزد قطعا شیرینی سفرتان را دو چندان خواهد ساخت.  از این خوشمزه ها هر چه بخورید و بخرید، انگار کم است! رب انار، نان خشک سنتی یزد، نبات، نیز از دیگر سوغاتی های خوشمزه یزد است.

در یزد می توان دیگر سوغاتی های ارزشمندی نظیر صنایع دستی هم چون ترمه یزد، دارایی (نوعی پارچه)، انواع زیلو و زیر انداز، سفال و سرامیک را خریداری کرد. نا گفته نماند که طلای یزد نیز بسیار معروف و پر طرفدار است. برخی از خانواده ها در سفر به یزد، سعی می کنند در صورت امکان، حتی شده قطعه ای کوچک از طلای زیبای یزد را نیز خریداری کرده و به یادگار داشته باشند.

 

خوشمزه های یزد

طعم متفاوت غذا های یزد را به مانند گیرایی جاذبه های گردشگری اش قطعا همیشه به خاطر خواهید سپرد. یزد دارای خوشمزه های فراوانی از قبیل انواع آش ها، و دیگر خوراکی های محلی است که همه آن ها را هم می توان در رستوران و بیرون بر و هم خانه های محلی این شهر یافت.

از معروف ترین آش های یزد می توان به آش شولی‌، آش ماش، آش گندم، که برخی ، آن را آش حسینی نیز می نامند،  آش کدو،  آش شلغم، آش سمبوسک، آش سبزی، آش آبغوره،  آش کلم، آش عدس، آش آلو، آش انار، و هم چنین غذاهایی بسیار خوشمزه و سنتی با طعمی به یاد ماندنی، مانند قیمه یزدی، قلیه‌  کدو، خورش به ‌آلو، قیمه‌ ‌نخود‌،  کشک بادمجان (به سبک یزدی)، انواع کوفته یزدی (کوفته لپه و کوفته نخود چی) و تاس کباب یزدی اشاره کرد.

علاوه بر غذاهای اصلی، صبحانه، میان وعده یا عصرانه خود را هم می توانید با خوشمزه های بی نظیر یزد تجربه کنید. نان خشک سنتی، و نیز نان های سنتی کُپَک و لَتیر را می توانید با صبحانه یا عصرانه خود در کنار توت خشک و گردوی کوبیده شده، ارده و شیره و حلوای شکری نیز امتحان کنید.

 

سهولت اقامتی به یاد ماندنی در یزد

در یزد می توانید روز و شب های سفر خود را با خیالی آسوده و آرامش هر چه تمام، سپری کنید. از انواع هتل، مهمان سرا، خانه های مبله و کمپینگ گرفته تا اقامت گاه های سنتی و بو گردی، همه در اختیار شماست. پیشنهاد می شود در سفر به این شهر سنتی و تاریخی، در صورت امکان، اقامت گاه های سنتی را برای اقامت خود بر گزینید. چرا که قرار گرفتن  در فضای دل انگیز ، زیبا ، آرام بخش و سنتی این چنین، لذت و خاطرات به یاد و دل ماندنی این سفر را نیز برای شما مضاعف خواهد ساخت.

 

چگونه به یزد برویم؟ امکانات حمل و نقل در این شهر چگونه است؟

مسافرانی که قصد سفر به شهر یزد را دارند می توانند از امکاناتی نظیر هواپیما، قطار، اتوبوس و ماشین های سواری استفاده کنند. در تردد درون شهری نیز تاکسی و انواع خط اتوبوس به مقاصد گردشگری و اقامتی از ساعات اولیه روز تا پایان شب در اختیار گردشگران عزیز قرار دارد.

جهت خرید و رزرو تور و اطلاع از قیمت بلیط و سایر تور ها با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

۰۷۱-۳۸۴۳۰۰۳۵

۰۹۱۷۵۱۱۸۵۱۷

۰۹۱۷۳۱۴۶۵۲۰

و اما تور یزد از شیراز

در پایان، امیدواریم در این مجال اندک توانسته باشید اندکی از لذت و شیرینی سفر به نخستین شهر جهانی کشورمان را در قالب زبان قلم، تجربه کنید.  به امید دیدار شما همراهان گرامی در سفری پر خاطره و لذت بخش به شهر یزد! به گفته بسیاری از گردشگرانی که از این شهر دیدن کرده اند، صفا و قدمت یزد به قدری است که اکثر آن ها پیش از ترک این دیار و رهسپار شدن به سمت مقصد بعدی شان، قطعا برنامه سفری دوباره به این شهر را در برنامه های سال یا ماه های آتی شان می گنجانند. زیرا زیبایی های یزد بی شمار است.

ما نیز به آن دسته از دوستداران فرهنگ و هنر و اصالت دیرین سرزمین کهنمان نیز پیشنهاد می کنیم در صورتی که هنوز به یزد نیامده اید، با سفر به این دیار کهن، قلب و روح خود را دعوت کنید به نوشیدن جرعه ای از آرامش و عشق.

 

بهترین زمان سفر به یزد

با آب و هوای گرم و بیابانی یزد می توان این شهر را جز شهر های ۲ فصلی ایران با تابستان گرم و طولانی از اسفند تا مهر و فصل کوتاه سرما از آبان تا پایان بهمن در نظر گرفت. با توجه به این نکته می توانید زمان سفر خود را تنظیم نمایید و بنا به فصل و جشن ها و آیین های مختلفی که در یزد برگزار می شود از همه جنبه های سفر به یزد لذت ببرید.

هزینه های سفر به یزد

برای اقامت در یزد میتونید از بین هتل های سنتی و اقانتگاه های بوم گردی ویا هتل های لوکس بسته به نوع سفر و هزینه ای که برای اقامت در نظر گرفته اید انتخاب کنید.هزینه ورودیه ها به اماکن دیدنی نیز بین ۳۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان متغیر است. برای تردد در شهر نیز میتوانید از وسایل نقلیه عمومی با نرخ های متعارف استفاده کنید. برای انتخاب نوع غذا نیز از رستوران ها و غذا خوری های مختلف با نوع پخت متفاوتی از غذا های محلی یزد امکان انتخاب را به شما می دهد. اگر در یکی از هتل های سنتی یزد اقامت داشته باشید می توانید از فضا های سنتی و خدمات مناسب این اماکن استفاده کنید. این نکته رو هم درنظر داشته باشید که سفر به یزد با تور های گردشگری می تواند در کاهش هزینه به شما کمک کند.

جاذبه های گردشگری یزد

در کوچه و پس کوچه شهر یزد در بافت های سنتی می توان یک اثر تاریخی و بنای قدیمی دید. ما به معرفی برجسته ترین و پر بازدید کننده ترین آثار این شهر می پردازیم.

آتشکده زرتشتیان

در این محل از آتش مقدسی که محل نیایش زرتشتیان یزد هست نگه داری میشود. این آتش در مجمر بزرگی از جنس مس میسوزد که مسئول نگه داشتن آن فردی به نام هیربد است. بازدید کنندگان این مکان می توانند آتش همیشه فروزان را از پشت دیوار شیشه ای مشاهده نمایند.

جهت خرید و رزرو تور و اطلاع از قیمت بلیط و سایر تور ها با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

۰۷۱-۳۸۴۳۰۰۳۵

۰۹۱۷۵۱۱۸۵۱۷

۰۹۱۷۳۱۴۶۵۲۰

باغ دولت آباد

این باغ یکی از ۹ باغ ایرانیست که به ثبت جهانی یونسکو رسیده که در فضای گرم وکویری یزد شکوه و جلوه ی خاصی را برای بازدید کننده به وجود می آورد.

 

مجموعه امیر چخماق

این مجموعه در قلب بافت تاریخی شهر یزد قرار گرفته است و یکی از برجسته ترین نقاط این شهر می باشد. در این مجموعه می توان حمام، تکیه، کاروانسرا و از همه مهم تر مسجد می باشد.

میتوانید از مطالب دیگر سایت هم دیدن کنید

تور داخلی شیراز اصفهان
تورهای داخلی ارزان قیمت از شیراز
تور آنتالیا

مسجد جامع

این مسجد جز برجسته ترین آثار و بنا های تاریخی شهر است که چشم هر بیننده ای را با کاشی کاری و گنبد و مناره های منحصر به فرد خود به خود خیره می کند.

 

زندان اسکندر(مدرسه ضیاییه)

این بنای تاریخی در زمان حمله اسکندر به ایران به عنوان زندان استفاده می شده و بعد ها با تغییر کاربری به مدرسه مورد استفاده قرار گرفته است. از نکات برجسته این بنا میتوتن به وجود چاهی با قطر دهانه دو متر و ارتفاع ۱۸ متری گنبد آن اشاره کرد.

پیشنهاد سفر ۴ روزه به یزد از شیراز

برای سفر به یزد می توانید با تهیه بلیت اتوبوس به سمت یزد با فاصله ای حدود ۶ ساعت هر روز حرکت داشته باشید. و هم چنان با وسیله نقلیه شخصی با طی کردن همین مسافت به یزد بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous post تور شیراز زمینی نوروز ۹۹
Next post تور شیراز از تهران زمینی